Çanakkale Savaşları’nda şehit olan Azerbaycanlı askerler anısına yapılan anıt açıldı

Şehitler Abidesi yolu üzerindeki anıtın açılışında konuşan Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, 2015’te Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Çanakkale’deki törenlere katıldığı sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi alanda böyle bir anıt yapılması için talimat verdiğini hatırlattı.

Bunun üzerine anıtın tamamlanarak açıldığını belirten Memmedov, şu görüşleri dile getirdi:– “CUMHURİYET’İMİZİN TEMELLERİ ÇANAKKALE’DE ATILMIŞTI”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, anıtın temelinin 14 Aralık 2022’de düzenlenen törenle atıldığını anımsattı.

Bugün Türk tarihi açısından çok önemli bir gün olan 18 Mart’ın 108. yıl dönümünün kutlandığını ifade eden Kaşdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da katıldığı törenlerde bu topraklarda Çanakkale ruhunun hiçbir zaman bitmeyeceğini, hep var olacağını bir kez daha ifade ettik. Kurtuluş Savaşı’mızla birlikte Cumhuriyet’imize kavuştuk. Aslında Cumhuriyet’imizin temelleri işte bu topraklarda, Çanakkale’de atılmıştı. Kurtuluşa olan inanç ve kurtuluşa giden yol, işte bu topraklarda başlamıştı. Çanakkale’nin muzaffer komutanı, Kurtuluş Savaşı’mızın Başkomutanı, Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk işte bu topraklarda, Çanakkale’de tarih sahnesine ilk adım atmıştı. Buradan kazandığı büyük başarılarla milletini, Türk milletini arkasına, yanına alarak kurtuluş mücadelesini büyük bir başarıyla kazandı ve yine milletiyle birlikte Cumhuriyet’imizi kurdu.”

– “ÇANAKKALE’DEN BAKÜ’YE SELAM EDİYORUZ”

İsmail Kaşdemir, bugün Azerbaycan Anıtı’nın da açılışını yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:

Konuşmaların ardından Kaşdemir ve Memmedov tarafından çelenk sunuldu, hatıra fotoğrafı çektirildi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*