Erdoğan’dan bir göstermelik açılış daha! Akkuyu açılacak ama açılmayacak…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Akkuyu Nükleer Santralı’nın ilk ünitesinin 27 Nisan’da açılacağı yönündeki sözleri, gözlerin Mersin’e inşaat sahasına çevrilmesine yol açtı. Sahadan alınan bilgiye göre, ilk ünitenin inşaatı, birkaç yıl daha sürecek. Birinci ünitenin, en erken 2025 yılında işletmeye alınması bekleniyor. Hükümet, Akkuyu’da seçim hamlesi olarak “göstermelik” açılış yapacak.

12 Mayıs 2010’da Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında Mersin-Akkuyu’da nükleer santral inşa edilmesini öngören işbirliği anlaşması imzalandı.

Rus Rosatom, her biri bin 200 megavatlık, toplam 4 üniteden oluşan 4 bin 800 megavat gücündeki santral için kolları sıvadı. 3 Nisan 2018’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla birinci ünitenin temeli atıldı.

Normal koşullarda ilk ünitenin, 7 yıllık inşaat ve test sürecinin ardından Temmuz 2025’te işletmeye alınması öngörülüyor. Diğer üniteler de birer yıl arayla (2026’da ikinci, 2027’de üçüncü, 2028’de dördüncü üniteler) devreye alınacak.

Santralın yatırım maliyeti 20 milyar dolar düzeyinde hesaplanıyor. Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ), Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma gereğince Akkuyu Nükleer Santralı’nda üretilecek elektriğin ilk 2 ünitede yüzde 70’ini, kalan 2 ünitede de yüzde 30’unu 15 yıl boyunca 12.35 dolar/sentten satın alacak. Ruslar, 15 yılın ardından ürettikleri elektriği piyasaya satacak. Santralın, işletme süresi 60 yıl.

SEÇİM ÖNCESİNDE AÇILIŞ…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı her görüşmede ve enerji yönetimi de Rus mevkidaşlarıyla bir araya geldiklerinde ilk ünitenin 29 Ekim 2023’e, Cumhuriyetin 100’üncü yılına yetişmesini istedi. Türkiye ve Rusya tarafları bu yönde açıklamalar yaptı.

14 Mayıs seçimleri hesapları alt üst etti. İnşaat çalışmaları birkaç yıl daha süreceği bilinen (2024 yılında inşaat tamamlansa zorunlu testleri en az 1 yıl sürecek) Akkuyu’da ilk ünitenin açılacağı açıklandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün katıldığı bir televizyon programında, “Burada bizim dört tane nükleer enerji santralı var. 27 Nisan’da bir tanesinin açılışını yapıyoruz. Ardından diğer üçünün de açılışını yapacağız. Bunlarla ciddi manada bir enerji depolayacağız” dedi.

Erdoğan, Akkuyu’nun ardından da üç tane daha nükleer santral planladıklarını belirterek, “Bu üç taneyi de inşallah önümüzdeki beş senede halletmemiz gerekiyor. Türkiye enerjide bir sıkıntıya girmesin, bunu yapmaya mecburuz” diye konuştu.

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de açılışa katılabileceğini belirterek, “27 Nisan’da belki Sayın Putin de gelecek veya birlikte online sistemle bağlanacağız ve Akkuyu’nun inşallah ilk adımını atacağız” dedi.

Putin’in, ziyareti konusunda kesin bir bilgi yok. Rusya tarafı, ziyareti henüz teyit etmiyor. Akkuyu, hükümetin seçim öncesi açılış, temel atma hamleleri arasında yerini alacak gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir