Faşizm Amerikan lisesinden hortladı: 90 yıl geriye gittik

İstanbul’da Üsküdar Amerikan Lisesi ile Ulus Özel Musevi Lisesi arasında 14 Mart’taki futbol müsabakasında bir grup liselinin toplu halde Nazi selamı vermesi sosyal medyada gündem oldu. İki savaş arası dönem olarak adlandırılan yıllarda özellikle 1930’larda spor alanlarına yükselen faşist hareketin egemenlik sembolü olan Nazi selamı damgasını vurmuştu. Doksan yıl sonra yaşanan bu olay, faşizmin sporu metalaştırdığı o günleri akıllara getirdi.

Odatv’nin edindiği bilgilere göre Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri, Ulus Özel Musevi Lisesi öğrencilerinin moralini bozmak için maçın başlangıcında yapılan seremonide Nazi selamı verdi. UÖML öğrencileri Nazi selamına ilk andan itibaren tepki gösterdi. Antrenörlerin de olaya dikkatinin çekilmesi üzerine durumdan şikayetçi olundu.

TOPLU NAZİ SELAMI

İzzet Stamati isimli kullanıcı Twitter’dan attığı tweette 14 Mart günü liseler arası gerçekleşen futbol müsabakasında Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL) futbol takımı oyuncularının Ulus Özel Musevi Lisesi (UÖML) oyuncularına karşı gol sevinçlerini topluca Nazi selamı vererek yaptığını duyurdu.

Bir twitter kullanıcısı, “Bugün oynanan liseler arası futbol müsabakasında Üsküdar Amerikan Lisesi oyuncuları Ulus Musevi Lisesi oyuncularına gol sevinçlerini Nazi selamı vererek kutlamışlar. Hem de bir tanesi değil topluca yapmışlar” mesajını paylaştı.

Söz konusu olay Twitter’da büyük tepki çekti.

Konuyla ilgili UÖML öğrencileri yorum yapmak istemezken, veliler olayın gerçekleştiğini doğruladı.

UÖML müdürü Funda Kara’nın öğrencilere çok üzgün olduklarını, ÜAL ve müsabakayı düzenleyen kurum ile iletişimde olduklarını bildirirken ayrıca UÖML öğrencilerinin olay sırasında tepkilerini doğru şekilde getirdikleri için öğrencilerle gurur duyduğunu açıkladığı öğrenildi.

ÜAL okul müdürü Özgür Akas ise konuyla ilgili bugün (15 Mart 2023) bir basın açıklamasında bulunulacağını belirtti.

TÜRKİYE YAHUDİ TOPLUMU’NDAN YANIT

Türkiye Yahudi Toplumu da olayı doğrulayarak, olayı takip ettiklerini ve gerekli girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

“Türkiye Yahudi Toplumu”nun sosyal medya hesabından İzzet Stamati’nin paylaşımına verilen yanıtta “Konu tarafımızca bilinmekte, gerek okul yönetimimiz, gerekse de Türk Yahudi Toplumu başkanlığınca hassasiyetle takip edilmekte ve gerekli girişimlerde bulunulmaktadır” ifadelerine yer verildi.

ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ’NDEN AÇIKLAMA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir