FED’den Son Dakika Duyurusu! Bitcoin Ne Olur?

ABD Merkez Bankası (FED) gece saatlerinde, küresel finansal sistemde baskın bir rezerv para birimi olan ABD dolarının istikrarlı akışını sağlamak için diğer büyük merkez bankalarıyla el ele verdiğini duyurdu. Gelişmenin ardından kripto para yatırımcıları, Bitcoin fiyatının (BTC) nasıl hareket edeceği konusunda meraklandı. İşte detaylar…

FED, diğer merkez bankalarıyla birlikte duyurdu: Takas hattı artırılacak

Fed, Pazartesi gününden itibaren Avrupa Merkez Bankası (ECB), Japonya Bankası (BoJ), İngiltere Bankası (BoE), Kanada Bankası (BoC) ve İsviçre Ulusal Bankası (SNB) ile haftalık dolar likidite takas (swap) hatlarının sıklığını artıracağını söyledi. Dolar takas hatları, yabancı merkez bankalarının ABD doları ödünç almasına izin verirken, Fed’i aşağı yöne gitme risklerinden koruyor. Merkez bankaları, ABD doları operasyonlarının sıklığını 7 günlük iken günlüğe indirecek. Günlük operasyonlar bugün, yeni haftanın ilk gününde başlayacak. Bitişine dair kesin bir tarih olmasa da, minimum Nisan ayının sonuna kadar devam edecek.

Hamle, döviz kuru volatilitesini yatıştırmayı ve dünya çapındaki yatırımcılara ve işletmelere kredi arzındaki baskılardan kaçınmasını sağlamayı amaçlıyor. Bu gelişme, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD’deki üç bankanın iflas etmesi ve sorunlu İsviçre kredi kuruluşu Suisse’in UBS ve Swiss National Bank tarafından devralınmasının hemen ardından geldi.

Politika yapıcılar arasında artan finansal istikrar endişelerini gösteriyor ve Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etme yeteneğini sorguluyor. Merkez bankası, Mart 2022’den bu yana borçlanma maliyetini 450 baz puan artırdı, geçen yıl kripto para birimleri de dahil olmak üzere varlık piyasaları çalkalandı. Bu sırada FED’in ABD doları operasyon sıklığını en son 2020’deki salgın sürecinde günlüğe indirdiğini belirtmekte fayda var.

Bitcoin için bu gelişme ne anlama geliyor?

Genel olarak Fed’in küresel dolar likiditesini desteklemesi, dünya çapında nakit paraya kaçış riskini azaltıyor. Yatırımcılar, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri dahil her şeyi satıyor ve ağırlıklı olarak ABD doları olmak üzere nakde geçiyor. Kargaşa sırasında, yatırımcılar genellikle riskli varlıkları satar ve nakit olarak, paralarını tercihen ABD dolarına park eder. Bu, ABD doları edinmenin maliyetini yükselterek finansal sistemde strese yol açıyor.

Başka bir deyişle, swap hatlarının artan sıklığı, Bitcoin de dahil olmak üzere riskli varlıklarda azalmayan bir artışın önünü açtı. Piyasa değerine göre önde gelen kripto para birimi Bitcoin, büyük ölçüde bankacılık sistemine karşı bir koruma olarak görülüyor. Zira BTC, gece saatlerinde dokuz ayın en yüksek seviyesi olan 29.000 dolara ulaştı. Aylık bazda kazancı yüzde 25’e çıktı.  

Dolar takasları geçmişte dolar için aşağı yöne işaret etmiştir. Genel olarak Bitcoin ve risk varlıkları, doların tersi yönde hareket etme eğilimindedir. Mart 2020’de koronavirüs kaynaklı çöküş sırasında gözlemlenen son küresel nakit hamlesi, dolar endeksinin 100’ün üzerine çıktığını ve Bitcoin’in yüzde 50’nin üzerinde dalış yaptığını gördü. Ancak daha sonra neler olduğunu hepimiz biliyoruz: Bitcoin bir yıl içerisinde en yüksek seviyelerine ulaştı. Ayrıca doların aşağı yöne hareket etmesi, BTC için olumlu bir işaret olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir