Hindistan, kara parayı önleme yasalarını kripto ticaretine uygulamaya başlıyor

Investing.com – Hindistan Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bildirimde ülkede faaliyet gösteren kripto borsalarının ve kripto para transferlerinin kara para aklama yasalarına tabi olacağını açıkladı.

Dün yapılan açıklamada kripto para ticaretinde önemli bir paya sahip olan Hindistan’da kara para aklamayı önlemeye yönelik yasaların, kripto para ticaretini de kapsayacak şekilde genişletildiği bildirildi. 

Bu karara göre ülkede kripto paraların saklanması, kripto para ihracı ve satışı ile tüm finansal hizmetlerin yasa kapsamı dahilinde olacak. 

Geçen yıl Hindistan’da kripto para piyasaları ile ilgili yasa çıkarmak için önemli bir çaba sarf edildi, ancak düzenleyici kurumların belirli konularda mutabık kalamaması üzerine Narendra Modi liderliğindeki hükümet, kripto paralarla ilgili yasaları için küresel düzeyde bir yasa kapsamının oluşmasını bekleyeceklerini açıkladı.

Hindistan kripto paralara yüksek oranda vergi uyguluyor

Diğer yandan Hindistan hükümeti kripto paralardan elde edilen gelir üzerinden %30 sermaye kazancı vergisi allıyor. Ayrıca kripto alım satımında %1’lik stopaj vergisi uygulanıyor. Kripto ticaretine uygulanan yüksek vergi politikasından dolayı Hindistan vatandaşlarının yerel kripto borsalarındaki işlem hacminin oldukça düştüğü bildirildi.

Hindistan’da Maliye Bakanlığı, kripto paralara yönelik dostça bir yaklaşımı benimsemesine karşılık ülkenin merkez bankası, diğer ülkelerin merkez bankalarıyla paralel bir görüşe sahip olarak kripto piyasasına yönelik olumsuz bir görüşe sahip. Hindistan Merkez Bankası, hatta kripto paraları bir Ponzi dolandırıcılığı olarak görerek yasaklanması konusunda görüş bildirdi. 

Merkez Bankasının olumsuz görüşlerine rağmen tüm dünyada kabul görmüş olan kripto paraların yasaklanmasına gelişen teknolojide geride kalınacağı endişesine sahip diğer düzenleyici kurumlar karşı çıkıyor. Ancak kripto paraların desteklenmesini savunan kurumlar, güvenlik ve fiyat istikrarı konusunda da ödün vermek istemiyor.

Hindistan hükümeti, küresel çapta kripto düzenlemesi için bastırıyor

Son karara göre Hindistan’ın kara para aklamayı önleme yasalarını kripto paraları kapsayacak şekilde genişletmesi, uluslar arası kripto para transferlerinin de daha yakından takip edilmesi anlamına geliyor.  

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise geçtiğimiz günlerde ülkede gerçekleşen G-20 zirvesinde kripto para kaynaklı riskleri en aza indirmek için küresel çapta düzenlemelerin oluşturulması konusunu yeniden gündeme getirdi.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir