Hizbullah Tarafından Öldürülen Konca Kuriş Kimdir, Mesleği Ne? Konca Kuriş Nasıl Öldürüldü?

Araştırmacı – yazar Konca Kuriş, uzun bir aradan sonra tekrardan gündeme geldi. Yaşamı boyunca çeşitli mecralarda yazılar yayımlayan ve pek çok televizyon programına konuk olarak katılan yazar, 1998 yılında Hizbullah tarafından öldürüldü. Kaçırıldıktan 555 gün sonra cesedi bulunan Kuriş’in hayatı ve biyografisi merak ediliyor. Peki Konca Kuriş kimdir, mesleği ne? Konca Kuriş nasıl ve neden öldürüldü? İşte detaylar…

Konca Kuriş Kimdir?

Müslüman feminist yazar Konca Kuriş, 16 Ekim 1961 yılında Mersin’de dünyaya geldi. Aslen Mersinli olan Kuriş, 16 yaşında Orhan Kuriş ile evlendi. 1987 yılında kayınpederinin aracılığıyla Nakşibendi tarikatıyla tanıştı.

Daha sonra tarikattan uzaklaşan Kuriş, Kur’ancılık akımını benimsedi. Yaşamı boyunca pek çok dergide yazıları yayımlandı.

Çeşitli televizyon programlarına çıkarak Kur’an-ı Kerim’le ilgili açıklamalarda bulundu. Bağımsız kadın derneklerinde, kadın sığınma evlerinde aktif rol oynadı.

Konca Kuriş, Kuran’ın dogmatik bir şekilde yorumlanmasını eleştirdi ve Hizbullah’ın dikkatini çekti.

16 Temmuz 1998 yılında eşi Orhan Kuriş etkisiz hale getirildikten sonra kaçırıldı. 35 gün boyunca işkence gördükten sonra öldürülen yazar, Hizbullah üyeleri tarafından sorgulandığı evin bodrumuna gömüldü. 

23 Ocak 2000 yılında ise Türkiye Hizbullah’ın evlerine düzenlenen operasyonlarda Konca Kuriş’in cesedine ulaşıldı. Yapılan otopsi de yazarın  8-10 ay önce öldürüldüğü tespit edildi.

5 çocuğu bulunan Konca Kiriş, Mersin Şehitler Mezarlığına defnedildi.

Hizbullah ise kaçırılmasını, işkence görmesinin ve ölümünün sorumluluğunu üstlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir