Kriz Kâhini Uyardı: Sadece Altın, BTC ve Bunları Alın!

Efsanevi finans yazarı Robert Kiyosaki, bir süredir bahsettiği küresel mali krize ek olarak, ABD’deki iflas eden bankacılık sektörünün nelere yol açabileceğini değerlendirdi. Kriz kâhini, altın gibi değer metallerin yanında Bitcoin’de (BTC) satın alacağını söylüyor.

Robert Kiyosaki, yaklaşan ekonomik çöküş ve banka iflaslarına karşı uyardı

İki büyük ABD bankası olan Silicon Valley Bank ve Silvergate Bank’ın 48 saat içinde çökmesi, finans sektöründe şok dalgaları yaratarak ABD mali sisteminin geleceğine ilişkin endişeleri artırdı. Bazı uzmanlar, ekonomik belirsizliğin hüküm sürmesiyle birlikte önümüzdeki günlerde durumun daha da kötüleşebileceğine inanıyor.

“Zengin Baba Yoksul Baba”nın yazarı Robert Kiyosaki, endişelere ek olarak, diğer bankakaların da aynı yolu izleyeceğine dair uyardı. 2008 yılında Lehman Brothers’ın iflasını öngören Kiyosaki, üçüncü bankanın iflasının bazı varlıkları olumlu etkileyeceğine inanıyor…

“Bankalar çöktüğünde altın ve gümüş fırlar”

Kriz kâhini, 10 Mart’ta Twitter’dan yazdıklarıyla, üçüncü bankanın potansiyel çöküşüne hazırlık olarak ETF’ler yerine gerçek altın ve gümüş satın almayı tavsiye etti. Ayrıca hisse senetlerine, tahvillere ve yatırım fonlarına yatırım yapılmaması konusunda uyarıda bulundu ve bunun yerine güvenli yatırım seçenekleri olarak Bitcoin, altın ve gümüşü önerdi:

İki Büyük Banka çöktü. Şimdi gerçek altın ve gümüş SATIN ALMA zamanı. ETF almayın. Bankalar altın ve gümüşe yöneldiğinde fiyat fırlar. 2008 Lehman’ın CNN’de çökmesinden günler önce çökeceğini tahmin etmiştim.

Robert Kiyosaki, altın, gümüş ve BTC fiyatında bu seviyeleri bekliyor

Kiyosaki bir süredir ısrarlı bir şekilde değerli metallere yatırım yapılmasını tavsiye ediyor. 2008’de Lehman Brothers’ın iflası, küresel mali kriz için belirleyici bir andı ve Kiyosaki’nin potansiyel bir üçüncü bankanın iflasına ilişkin uyarısı, yatırımcılar ve uzmanlar arasında endişelere yol açtı. Fiyat tahmini açısından Kiyosaki, altın fiyatının Şubat ayında 5.000 dolara, gümüşün ise 2025 yılına kadar 500 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Bitcoin tahminlerine gelince, Kiyosaki aynı günlerde Bitcoin’in 500.000 dolara ulaşacağını tahmin etti. Tecrübeli yatırımcı, ABD dolarının zayıflayacağını öngörüyor ve Bitcoin’i “halkın doları” olarak nitelendiriyor.

Silicon Valley Bank ve Silvergate Bank’ın çöküşü, kaderi belirsizliğini koruyan kripto dostu yatırım bankası Credit Suisse’in geleceği hakkında soruları da gündeme getirdi. Ekonomik belirsizliğin hüküm sürmesi ve olası bir mali çöküş korkusuyla, yatırımcılar durumu yakından izliyor. Kriptokoin.com olarak potansiyel iflas belirtileri veren diğer bankalara bu yazıda yer verdik.

Neden BTC, altın ve gümüş?

Kiyosaki’nin uyarısı, dünya ekonomisinin zaten COVID-19 salgınının etkisiyle sarsıldığı ve daha fazla bankanın çökmesinin durumu daha da kötüleştirebileceği bir zamanda geldi. Yatırımcıların giderek daha fazla altın ve gümüş gibi güvenli liman varlıklara yönelmesiyle birlikte, değerli metal piyasasının önümüzdeki günlerde önemli bir büyüme kaydetmesi bekleniyor.

ABD finansal sisteminin geleceği belirsizliğini korurken, uzmanlar yatırımcılara dikkatli olmalarını ve riskleri azaltmak için portföylerini çeşitlendirmelerini tavsiye ediyor. Durum ortaya çıktıkça, yatırımcılar ve uzmanlar piyasayı yakından izleyecek ve Kiyosaki’nin uyarısı şüphesiz ABD mali sistemini çevreleyen artan endişeleri artıracak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*