AB Liderleri, Gazze’ye yardımların ulaştırılması için İsrail’e saldırılara ara verme çağrısı yaptı

Avrupa Birliği (AB) liderleri, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen zirvede Gazze’ye insani yardımların ulaştırılabilmesi için İsrail’e saldırılarına periyodik olarak ara verme çağrısı yapma konusunda uzlaşı sağladı.

Brüksel’de AB üyesi 27 ülkenin liderlerinin katılımıyla bugün başlayan AB Liderler Zirvesi’nde üstünde mutabakat sağlanan bildiride Hamas’ın saldırıları kınanıp, İsrail’in “uluslararası hukuk çerçevesinde” kendini koruma hakkına destek verildi. Liderlerin AB Konseyi binasında saatler süren müzakerelerin ardından kabul ettiği ortak bildiride aynı zamanda Gazze’de kötüleşen insani durumdan ağır endişe duyulduğu ifade edildi. Bildiride, Gazze’ye insani yardımların devamlı, acil şekilde, güvenli ve engelsiz bir şekilde ulaştırılabilmesi için koridor oluşturma ve saldırılara periyodik olarak ara verilmesi çağrısı da yer aldı.

AB üyesi ülkeler arasında İsrail ve Filistin arasındaki çatışma konusundaki görüş farklılıkları ve farklı hassasiyetler nedeniyle zorlu müzakerelerle kabul edilebilen bildiri, uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesi fikrine de destek verdi.

İki devletli çözüm vurgusu

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in Sözcüsü Ecaterina Casinge tarafından paylaşılan metinde ayrıca Avrupa Birliği’nin Arap Birliği, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün ile birlikte İsrail-Filistin barışı için öne sürdüğü “Barış Günü Çabası” isimli ortak girişime de atıfta bulunarak birliğin iki devletli bir çözümü temel alan bir siyasi sürece destek vermeye hazır olduğu ifade edildi. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x