Taze yumurtayı sarı kubbeden anlayın! Bayat yediğinizde tehlike kaçınılmaz

SARI KUBBELERE DİKKAT

Yumurtayı kırdığınızda sarısını ve beyazını ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Taze bir yumurtanın sarısı yuvarlak, beyazı da sıvıdır. Bozuk bir yumurta ise sarısı yayılmış, beyazı ise yoğun bir şekilde toplanmış halde olabilir. Ek olarak da çatlak yumurtalar da tüketilmemeli.

SU TESTİ

Suyun içine tazeliğini test etmek istediğiniz yumurtayı bırakın. Eğer yumurta suyun dibine batıyorsa taze, su yüzeyine çıkıyorsa bayat demektir. Eğer yumurta bardaktaki suyun ortalarında duruyorsa son kullanma tarihi yaklaşmış demektir.

EN FAZLA 5 HAFTA

Taze yumurtaların buzdolabında bozulmadan ne kadar süre dayanabildiği konusunda uzmanların görüşü yaklaşık beş hafta. Beş hafta buzdolabında yumurtanın saklanabiliyor.

PİŞİNCE SADECE 3 GÜN DAYANIR

Haşlanmış yumurtalar en fazla yedi gün taze kalıyor. Dolap dışında ise bu süre üç gün. Haşlanmış yumurta yedi günden fazla süre tüketilmezse bozulmaya başlıyor. Dışarıda ise üç günden sonra bayatladığı aklınızda bulunsun.

12 İLA 72 SAATTE OLUYOR!

Bozuk yumurta yemek besin zehirlenmesine neden olabilir. Bozuk yumurta içerisinde bulunan salmonella bakterisi bu zehirlenmeye davetiye çıkaran bir faktör. Ortalama 12 ila 72 saat içerisinde karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal ve ateşlenme ile gıda zehirlenmesi belirtileri başlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x